Google’dan büyük ayıp! İsrail protestosu yapanlara büyük ceza verdiler!

Google, New York’taki bir İsrail teknoloji etkinliğinde konuşma yapmakta olan İsrail işletmeleri yöneticisi Barak Regev’i kesen bir Cloud mühendisini işten çıkardı. CNBC’ye göre, bu mühendis “Ben bir Google yazılım mühendisiyim ve soykırımı ya da gözetlemeyi destekleyen teknolojiler geliştirmeyi reddediyorum!” diyerek protesto ettiği video, serbest gazeteci Caroline Haskins tarafından kaydedilip viral oldu. Güvenlik tarafından dışarı çıkarılırken ve seyircilerin yuhalamaları arasında, Project Nimbus’u anarak konuşmasına devam etti.

Google ve Amazon’un İsrail ordusuna AI ve diğer ileri teknolojiler sağlamak için 1.2 milyar dolarlık sözleşme kazandığı bu proje, Google çalışanlarının bir grup tarafından bir açık mektupla iptal edilmesi çağrısında bulunulan bir konuydu. Bu mektupta, şirket içinde Arap, Müslüman ve Filistinli çalışanlara yönelik “nefret, taciz ve misillemenin” eleştirildiği belirtilmişti. “Project Nimbus, Filistinli topluluk üyeleri için tehlike oluşturuyor! Cloud apartheid için kullanılacak teknoloji geliştirmeyi reddediyorum,” dedi mühendis. Olay yerinden çıkarıldıktan sonra, Regev seyircilere, “Demokratik değerleri temsil eden bir şirkette çalışmanın ayrıcalığı, farklı fikirlere sahne vermek” dedi. İkinci bir protestocunun kesintisine uğrayarak konuşmasını, Google’ın soykırıma ortaklık etmekle suçlanması üzerine sonlandırdı.

Google’dan büyük ayıp! İsrail protestosu yapanlara büyük ceza verdiler!

Etkinlik, MindTheTech konferansı sırasında New York’ta gerçekleşti. Yılın teması “İsrail Tech ile Birlikte Dur” olarak belirlenmişti, çünkü 7 Ekim Hamas saldırılarından sonra İsrail’e yapılan yatırımlar yavaşlamıştı. Haskins, etkinlikte yaşadıklarını detaylı bir şekilde anlattı ancak güvenlik tarafından dışarı atıldığı için etkinliğin sonuna kadar kalamadı.

Etkinliği bölen Google mühendisi, Haskins’e işini etkileyen topluluklarla dayanışma içinde olmanın mühendislik olduğunu, diğer Google Cloud mühendislerinin bunu bilmelerini istediğini söyledi. Profesyonel sonuçlardan kaçınmak için gazeteciyle anonim olarak konuştu, ancak Google onun kim olduğunu açıkça buldu. Bir Google sözcüsü CNBC’ye, resmi bir şirket destekli etkinliği engellemesi sebebiyle işten çıkarıldığını söyledi. Sözcü ayrıca, “Davranış, sorun ne olursa olsun kabul edilemez” dedi ve “bu çalışan, şirket politikalarını ihlal ettiği için işten çıkarıldı.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x